Biztosan mindannyian szeretünk megmártózni a meleg vízben és pehelykönnyű habbal betakargatni magunkat.
Beszéljünk arról, hogyan ápoljuk a bőrünket fürdés után. Amennyire tisztában vagyunk a fürdő előnyeivel (relaxáció stb.), nem ismerjük a hosszú fürdőzés bőrre gyakorolt hatását.
Elég a bevezetőből! Térjünk rá a lényegre :-).
Relaxáló fürdő vs. gyors zuhany
Az emberek két csoportba sorolhatók: a hosszú fürdők rajongói és a gyors zuhanyzás (csak felfrissülni, időt nem veszítve) szerelmesei.
Én az első csoportba tartozom. Szerintem a fürdésnek számtalan előnye van és nem kellene lemondanunk róla. A rendszeres fürdőzés legfőbb érdemei:
- relaxáció testnek és léleknek: a fürdőnek aromaterápiás hatása lehet, oldja a stresszt és ellazítja az izmokat.
- nedvesség feltöltés, tápanyagok és felfrissülés, amennyiben a megfelelő összetevőket, pl. olajokat adunk hozzá és jó fürdő utáni bőrápolási rutint követünk.
- test méregtelenítés, mert a fürdő tisztítja a bőrt, valamint segíti a méreganyagok eltávolítását a szervezetből.
- narancsbőr elleni és öregedésgátló hatása van a bőr vér- és nyirokáramlásának serkentésének köszönhetően a meleg vízzel és a hozzáadott összetevőkkel.
Megéri tehát a fürdőzés?
Kétségtelenül igen! <3
A zuhanyzásról lemondtam a fürdésért, mert szeretek este relaxálni és a meleg vízben való mártózást. Mégis, tisztában vagyok vele, hogy az esti fürdésnek vannak hátrányai.
A kádban töltött idő annyira kellemes és idilli, hogy az ember mindenről megfeledkezik és a végén az egész estét a vízben tölti. Ez biztosan egy kellemes “időrabló”. Kipróbálhatsz néhány trükköt, amelyekkel gyorsabban kiszabadulhatsz a kádból (pl. nyisd ki az ajtót, hogy a víz gyorsabban lehűljön, így kényszerítve ki a kádból).
Rengeteg “fürdőellenes” panaszkodik arra, hogy a gyakori fürdés kiszárítja a bőrt. Ez igaz, ha a vízből való kiszállás után nem gondoskodsz megfelelően a hidratálásról!
Bőr fürdés után: az ötperces szabály
Miért szárad ki a bőr fürdés után olyan gyorsan? Ez a víz párolgásának hatása. Fürdés közben a vérkeringés serkentődik, miközben a bőr pórusai nyitva vannak – ez gyorsabb vízvesztéshez vezet. Ez meglepőnek tűnhet, de igaz – a kádban lévő víz nem hidratálja a testünket.
Hallottál már az 5 perces szabályról? Biztos vagyok benne, hogy nem. Én sem tudtam róla, pedig nagyon sokat számít: a fürdés utáni pár perc kritikus fontosságú.
A szabály szerint a kádból való kiszállás és a törölközőszárítás után azonnal fel kell vinni a bőrápoló termékeket – 5 percnél rövidebb idő alatt, mert ennyi idő alatt kell elpárolognia a víznek. Ne feledkezzünk meg erről a szabályról!
Hogyan ápoljuk a bőrt fürdés után?
Elhoztam nektek a kipróbált és bevált gyógymódjaimat a fürdés utáni száraz bőr elkerülésére. Az ápolószerek mellett van még néhány dolog, amit érdemes figyelembe venni.
1. A fürdővíz hőmérséklete
A víz hőmérséklete az első dolog, amire gondolni kell. Ne feledd, hogy a forró fürdők nem tesznek jót a bőrnek, mert a bőr gyorsabban veszíti el a vizet. Ha nem szeretnéd, hogy a bőr hidratálásával gondjaid legyenek, akkor ajánlom a hűvös vízben való fürdést – hatékony módja a vérkeringés javításának, a bőr feszesítésének és fiatalon tartásának anélkül, hogy károsítanád a természetes hidrolipid-réteget, amely megvéd a vízveszteségtől.
2. Gyengéd törölközőszárítás
Egy másik lépés a bőr szárítása. Ezt gyakran a bőrt irritálva tesszük. Hogy miért? Nem tudjuk, hogyan kell helyesen megszárítani a bőrt fürdés után – hajlamosak vagyunk (túl)lelkesen törülközővel dörzsölni, próbáljuk felmelegíteni a kádból való kilépés után. Kár, hogy amellett, hogy fokozzuk a vérkeringést, megsértjük a védőréteget és irritáljuk a bőrt.
3. Hidratálást fokozó krém/balzsam
Nem szabad megfeledkezni a hidratáló termékekről sem – ez lehet a kedvenc balzsamod, egy könnyű testápoló vagy krém. Akár saját keveréket is készíthetsz pl. hialuronsavval, mézzel, joghurttal. A lényeg, hogy a terméked bőrbarát legyen és humektánsokat tartalmazzon, amelyek megkötik a vízmolekulákat a bőrben. Ne feledkezz meg az 5 perces szabályról!
4. Testolajos kezelés
Végül egy nagyon egyszerű és hatékony házi kezelés, amire én esküszöm – a testolajos masszázs. Ha így kényezteted a testedet, serkented a mikrokeringést, fokozod a rugalmasságot és csökkented a narancsbőrt. A siker titka a finom minőségű testolaj használata, ideális esetben válassz hidegen sajtolt, finomítatlan, 100%-ban bio argánolajat vagy mandulaolajat (érzékeny bőrre). Ez a kellemes olajterápia a kedvenc szakaszom, hiszen puha és sima lesz tőle a testem, mint a bársony, ráadásul a bőröm nem feszül vagy irritál.