A Valentin-nap a szerelmesek napja. A varázslatok ideje, amikor nemcsak a külsővel, hanem az érintéssel és az illattal is csábítunk. De hogyan lehet sikeresen elcsábítani valakit az illatunkal? Működnek a parfümökben lévő feromonok? Hogyan? Van a feromonoknak illata? Vannak olyan illatok, amelyeket az ellenkező nem csábítónak talál?
Feromonok: Mik ezek?
Feromonok? Mik ezek? Mit jelent ez a furcsán hangzó szó? Valószínűleg néhányan közületek ezt a szót az ellenkező nem vonzerejével hozzák összefüggésbe. Nos, ez igaz, de csak részben.
A feromonok illékony, szagtalan anyagok, amelyeket élő szervezetek, állítólag a növények is termelnek. Fő feladatuk az azonos fajhoz tartozó élőlények közötti információátadás. A fő különbség a hormonok és a feromonok között az, hogy az előbbiek a szervezetnek szánt információt hordozzák, amely azt később feldolgozza, míg az utóbbiak a továbbküldött, tehát más élőlényeknek szánt információk. Mint sikerült megtudnom, a feromonokat a funkciótól függően 30 csoportra soroljuk. A legismertebbek a következők: szexferomonok, aggregációs feromonok, riasztó feromonok és territoriális feromonok.
Továbbá a feromonok azon típusát, amelyekhez leginkább társítjuk őket, vagyis a “csalogatókat”, attraktánsokként ismerjük. Ezek működése eléggé meghökkentő, mivel a vomeronazális (Jacobson) szervre hatnak, amely a kémiai jelek vételéért felelős. Az embernél a receptor az orrlyukak mindkét oldalán található.
Tudtad, hogy a feromonok különböző reakciókat képesek kiváltani a szervezetünkben? Milyen reakciókat? Például megváltoztathatják a légzésünk ütemét, befolyásolhatják a testhőmérsékletünket, a pulzusunkat, sőt a vérnyomásunkat is? Mint láthatod, a feromonok nem is olyan passzívak, mint ahogy azt tévesen gondoltuk.
Feromonok a szépségápolási termékekben
Az emberek hosszú évek óta próbálnak olyan koncepciót kidolgozni, amely a feromonok szépségápolási termékekbe való beépítését célozza. Talán nem minden szépségápolási termékbe, de főleg a parfümökben – elvégre közvetlenül befolyásolják a szaglásunkat. A feltételezés az, hogy az állatok szexferomonjai az emberek szexuális vonzóerejét is jelentik, ezért adnak pézsmát egyes parfümökhöz. Egy másik feltételezés szerint a feromonokat tartalmazó parfümöknek arra a személyre kell hatniuk, aki magát az illatot viseli, nem pedig az úgymond befogadóra. Más szóval, mi vagyunk azok, akiknek “ráhangolódva” kellene érezniük magukat a másoktól érkező illatjelek fogadására. Ezért van az, hogy a férfi parfümök néha női feromonokat tartalmaznak és fordítva.
Honnan ered ez a varázslat? A feromonok kémiai összetevői
A legfontosabb feromonális aktivitást mutató kémiai összetevők a következő két szteroid: az androstenol és az androszteron. Viszont, úgy tűnik, hogy mind a férfiak, mind a nők jobban néznek ki, intelligensebbek és megbízhatóbbak, ha androsztenollal permetezik be magukat. Meglehetősen meglepő az a tény is, hogy létezik egy külön, parfümökben is használt feromon, amely agressziót vált ki és a dominanciával hozható összefüggésbe. Ezért, ha tiszteletet akarsz kivívni, használd az androszteront.
Feromonok: Vélemények
Valóban működnek a feromonok? Képesek növelni a vonzerőt?
Meglepetésemre úgy tűnik, hogy a parfümökben használt vegyületek sem a vomeronazális szervre, sem az idegrendszerre nem fejtenek ki stimuláló hatást. Más szóval, nem felelnek meg a feromonok általunk adott definíciójának.
Mindazonáltal a feromonok aromás vonzóanyagként működnek és az emberre gyakorolt hatásuk csupán csak az, hogy stimulálják a szaglóreceptorokat. Egyszerűbben fogalmazva, a feromonok nem rendelkeznek azzal a hatással, amit a parfümjeinket eladni akaró márkák leírnak. Amit viszont befolyásolnak, az maga az illat – kellemesebbé teszik a parfümöket. Bizonyított tény, hogy bizonyos aromák vonzzák a férfiakat/nőket, ezért használják őket a parfümökben.
Összefoglalva, bár a feromonok nem úgy működnek, mint egy varázslatos szerelmi elixír, ne becsüljük alá az illatok erejét.