Szükségünk van-e szilikonokra a kozmetikumokban? Rossz hatással vannak-e ránk? Ebben a bejegyzésben elmondom az igazságot a szépségápolási termékekben használt szilikonok kérdésével kapcsolatban.
Emlékszel még a tudatos bőr- és hajápolás kezdeteire, amikor elsajátítottad azokat az ismereteket, amelyek lehetővé tették számodra a helyes testápolási szokások kialakítását? Fogadok, hogy az egyik első információ, amivel találkoztál, az volt, hogy a szilikonok károsak a hajra és eltömítik a bőr pórusait. És te is elkezdted ismételgetni és továbbadni ezt az információt, ugye? Nem szívesen mondom el, de ez a tény ennél sokkal összetettebb, ezért született ennek a posztnak az ötlete.
Mielőtt azonban válaszolnék a kérdésre: “Károsak-e ránk a szilikonok?”, néhány alapvető információt kell bemutatnom – csak hogy világosabb legyen azoknak, akik nem sokat tudnak a szilikonokról.
Mik azok a szilikonok?
Az anyag, amit “szilikonoknak” nevezünk, sziloxánok, amelyek szilícium alapú polimerek. Mégis, ez az információ nem magyaráz meg sokat, ugye?
Számunkra a legfontosabb az a tény, hogy a kozmetikumokban használt szilikonok állítólag sűrűbbé teszik a szépségápolási termékeket, jobb siklást és simaságot biztosítanak. A szilikonokat tartalmazó hajkondicionáló pedig pontosan ezért teszi, puhává és bársonyosan simává a hajszálakat.
Érdemes tisztában lenni azzal, hogy a szilikonok hidrofób molekulákból állnak, ami azt jelenti, hogy taszítják a vizet. Ez egy másik tulajdonság, amelynek köszönhetően a szilikonokat tartalmazó kozmetikumok megvédik a hajat. A sminktermékekben a szilikonok biztosítják a hosszantartó stabilitást.
Azt hiszem, ezek a legfontosabb információk, amelyek elmagyarázzák, hogy mik a szilikonok és milyen tulajdonságokkal rendelkeznek. Most itt az ideje, hogy közelebbről megvizsgáljuk és elemezzük, hogy a szilikonok árthatnak-e nekünk és hogyan működnek valójában.
Hogyan működnek a szilikonok?
Amikor szilikonokat tartalmazó kozmetikumokat használunk, hagyjuk, hogy azok a hajunkban és a bőrünkben tartózkodjanak és egyfajta áthatolhatatlan réteget hozzanak létre. A szilikonok így nemcsak a nedvességtől, hanem a kedvezőtlen időjárási viszonyoktól, az UV-sugárzástól és még a mechanikai sérülésektől is védelmet nyújtanak.
Egyszerűen szólva, szilikonnal simítva a haj ellenállóbbá és erősebbé válik, mert egyfajta páncéllal van bevonva.
Azt gondoljuk, hogy az ilyen szilikonbevonat nem csak nem nyújt elég védelmet, de elszigeteli a bőrünket az oxigéntől. Azt is feltételezzük, hogy ez a nagyon is védő páncél túlterheli a bőrt és a hajat.
Rosszat tesznek nekünk a szilikonok?
Megalapozottak az aggodalmaink? Meg kellene szabadulnunk minden szilikonos kozmetikumtól és csak a szilikonmentes formulákat kellene választanunk?
Az igazság az, hogy a kozmetikumokban használt szilikonok negatív hatása egy MÍTOSZ, amelyet már évek óta életben tartanak. Ez egy téves meggyőződés, mert ha ésszerűen és megfelelő mennyiségben használjuk, a szilikonok pozitív hatással vannak hajunkra és bőrünkre.
A másik oldalon azonban észrevehetünk néhány negatív hatást is, amit a szilikonok gyakorolnak és ezt nem lehet letagadni. Valóban előfordul, hogy a szilikonok elnehezítik a hajat, megterhelőbbé teszik a hajápolást és akadályozzák a tápláló anyagok hajba jutását. Emellett a szilikonok eltömíthetik a bőr pórusait és hozzájárulhatnak a pattanások kialakulásához. Ez igaz, mégis ez a kérdés rejtett szándékot rejt magában.
Tudomásul kell venned, hogy a szépségápolási termékekhez hozzáadott szilikonok csak akkor okoznak kárt a szervezetünkben, ha:
- túl gyakran használjuk őket,
- túl sokat használunk belőlük,
- nem távolítjuk el őket alaposan.
Hogyan lehet korlátozni a szilikonok negatív hatását?
Csak rajtunk múlik, hogy a szilikonok ártalmasnak-e a hajunkra és bőrünkre vagy sem. Ha nem használunk túl sokat, ha betartjuk a használati utasítást és ha odafigyelünk arra, hogy eltávolítsuk őket a testünkről, a szilikonok nem lesznek az ellenségeink. Valójában, ha egyszer elkezdjük helyesen használni a szilikonokat, csak jót tesznek.
Hadd adjak néhány tippet: Mit lehet tenni a szilikonok negatív hatásának korlátozására? Leginkább azzal, hogy kevesebbet kezdjük el alkalmazni őket. Ne lépd túl a határt, mert könnyen tönkreteheted a bőröd és a hajadat. Ezenkívül próbálj meg nem kombinálni több szilikont tartalmazó kozmetikumot. Hogy tisztázzuk, ha szilikonokat tartalmazó krémet választasz, akkor szilikonmentes sminktermékeket kell használnod.
A legfontosabb azonban a rendszeres haj- és bőrtisztítás, amely a szilikonok teljes eltávolítására összpontosít. Ehhez használj erős mosószereket tartalmazó samponokat és arctisztító szereket. Természetesen nem szabad napi rendszerességgel használni őket, mert kiszáradást okozhatnak. Havonta egyszer-kétszer használva azonban segíthetnek abban, hogy alaposan eltávolítsuk a szilikonlerakódásokat. Hajunk és bőrünk hálás lesz érte.